МИРОН ЮСИПОВИЧ
Диригентську діяльність розпочав у 1982 р. у Львівському державному академічному театрі опери та балету ім. Івана Франка.
У 1994-1995 рр. виконує обов’язки головного диригента цього театру.
У 1999-2001 рр. був художнім керівником театру.
У 2002 р. на пропозицію австрійської артистичної агенції Da Capo Musikmarketing GmBh взяв участь у створенні і очолив оркестр K&K Philharmoniker, а також (2004 р.) хор K&K Opernchor цієї агенції.
Очоливши трупу Львівської опери, М. Юсипович у 1995 р. ставить оперу «Аїда» Дж. Верді. Запросивши до співпраці артистичну агенцію SANNI PRESENTA, дає шість вистав «Аїди» в Римі і ще 19 у інших містах Італії.
Ставши художнім керівником Львівської опери (1999 р.), М. Юсипович у співпраці з DA CAPO Musikmarketing GmBH (Австрія) вперше в історії Львівської опери здійснює великі європейські турне з операми «Набукко» та «Аїда» Дж. Верді, за що Львівська опера отримала високу оцінку у західній пресі, а М. Юсипович отримав (2001, 2002 рр.) спеціальні дипломи-відзнаки від німецьких і австрійських музичних критиків.
Від початку диригентської кар’єри М. Юсипович продиригував в Україні і за її межами – у театрах, концертах на міжнародних музичних фестивалях з різними оркестрами і оперними трупами біля 60-ти опер, балетів, оперет і більше трьохсот симфонічних та камерних творів. Він представляв світову музичну класику і зокрема українську оперну і симфонічну музику на найпрестижніших європейських сценах – Philharmonie Berlin, Philharmonie Münich, Gewandhaus Leipzig, Tonhalle Zürich, Beethovenhalle Bonn, Alte Oper Frankfurt, Tivoli Kopenhagen, Маріїнський театр у Санкт-Петербурзі.
У репертуарі диригента, окрім улюбленої віденської класики і романтики IXX ст., почесне місце займають такі знакові монументальні твори композиторів XX ст., як симфонії Д. Шостаковича № 8, № 14, № 15, «Концерт для оркестру» В. Лютославського, Рапсодія для симфонічного оркестру «Тарас Бульба» Л. Яначека, Симфонія № 3 Б. Лятошинського, «Гуцульський триптих» М. Скорика, інструментальні концерти і твори для камерного оркестру Б. Бріттена, А. Шнітке, Г. Канчелі, Є. Станковича, Л. Яначека, Г. Бацевіч.
Особливе місце у творчому доробку М. Юсиповича займають його авторські літературно-музичні і театралізовані концерти-дійства: до роковин Голодомору 1932-1933 рр. в Україні (2005, 2008, 2011 рр.); пам’яті жертв НКВД у 1941 р. в тюрмі на Лонського у Львові (2013 р.); «Гармонія сфер: музика, живопис, світло» (2011 р.) до 80-річчя видатного художника і сценографа Є. Лисика, оригінальна сценічна версія кантати-симфонії «Кавказ» С. Людкевича до 200-річного ювілею Т. Шевченка (2014 р.), концерти до ювілеїв українських оперних зірок Іри Маланюк (2010 р.) та Модеста Менцінського (1995 р.).
У 2009, 2010 та 2012 рр. у видавництві «Сполом» (Львів) вийшли у світ поетичні збірки М. Юсиповича – «Чи варто скрипку в руки брати», «Якби ж то тільки про любов» та «Гармонія сфер».
З 1994 р., М. Юсипович неодноразово виступав та публікувався в газетах «День», Дзеркало тижня», «Поступ» на тему проблем і шляхів реформування оперних театрів в Україні.
М. Юсипович є членом Всеукраїнського об’єднання «Письменники Бойківщини». За заслуги у літературно-мистецькій творчості і суспільно-громадській діяльності М. Юсипович у 2012 р. поіменований достойником «Золотого Фонду Бойківщини».
Записи М. Юсиповича включають: телеверсії вистав Львівського оперного театру – опери «Іоланта» та балету «Гамлет» П. Чайковського на Львівському ТБ; фондові записи музики Українських композиторів XX ст. з Міжнародного фестивалю «Київмузікфест» (1989 р.); CD, записані наживо з концертів в Канаді (1997 р.) та в Німеччині (2003-2007 рр.):
P. I. Tchaikovsky, Concerto for Violin and Orchestra in D Major op. 35, Stephen Sitarski, violin, Kitchener-Waterloo Symphony, Canada;
Die schünsten Opernchöre I, K&K Opernchor, K&K Philharmoniker (Philharmonie Münich);
Die schünsten Opernchöre II, K&K Opernchor, K&K Philharmoniker (Gewandhaus Leipzig);
Die schünsten Opernchöre III, K&K Opernchor, K&K Philharmoniker (Konzerthaus Berlin);
Giuseppe Verdi Gala, Solisten, K&K Opernchor, K&K Philharmoniker (Konzerthaus Dortmund).
CD, випущені в Україні: «Увертюри, інтродукції, інтермецо диригує Мирон Юсипович», «Словянські оперні хори».
DVD: Die schünsten Opernchöre, K&K Opernchor, K&K Philharmoniker, Konzerthaus Berlin (2004 р.); «Святковий феєрверк», Львівський фестивальний оркестр, солісти Львівської опери і Львівської філармонії (Львів, пл. Ринок, 2008 р.), «Гармонія сфер: музика, живопис, світло» (Львівська опера, 2011 р.); «Кавказ», кантата-симфонія для мішаного хору та симфонічного оркестру С. Людкевича на слова Т. Шевченка (Львівська опера, 2014 р.).
Репертуар:
Опера:
-
Дмитро Бортнянський (Алкід)
-
Джузеппе Верді (Аїда, Ернані, Набукко, Отелло, Ріґолетто, Травіата, Трубадур)
-
Семен Гулак-Артемовський (Запорожець за Дунаєм)
-
Євген Досенко (Чарівне кресало)
-
Руґєро Леонкавало (Паяци)
-
Микола Лисенко (Наталка Полтавка)
-
Борис Лятошинський (Золотий обруч)
-
Пєтро Маскаґні (Сільська честь)
-
Модест Муссорґський (Хованщина)
-
Сeргей Прокоф'єв (Війна і мир)
-
Джіакомо Пуччіні (Чіо-чіо Сан, Флорія Тоска)
-
Ніколай Римський-Корсаков (Моцарт і Салєрі, Царева наречена)
-
Джоаккіно Россіні (Севільський цирульник)
-
А. Спадавекія (Попелюшка)
-
Пйотр І. Чайковський (Євгеній Онєґін, Іоланта)
Оперетта:
-
Франц Легар (Весела вдова)
-
Йоган Штраус (син) (Летюча миша, Циганський барон)
Балет:
-
Адольфе Адам (Жізель )
-
Іван Армсгеймер (Перепочинок кавалерії )
-
Борис Асав'єв (Бахчисарайський фонтан )
-
Александр Ґлазунов (Шопеніана ("Сільфіди") на музику Ф. Шопена )
-
Реваз Ґабічвадзе (Медея )
-
Леон Мінкус (Пахіта, Дон Кіхот )
-
Андрей Петров (Створення світу )
-
Сергей Прокоф'єв (Ромео і Джульєтта )
-
Чезаре Пуньї (Есмеральда)
-
Пйотр І. Чайковський (Франческа де Ріміні, Гамлет, Лускунчик, Спляча красуня, Лебедине озеро)