Свою творчу біографію лауреат і дипломант республіканського і багатьох міжнародних конкурсів і фестивалів ансамбль "Козаки Подылля" розпочав у 1938 році в м. Кам’янець-Подільському. Це був перший колектив створеної у цьому ж році Хмельницької обласної філармонії.
Спочатку це була "хорова капела, до якої увійшли кращі представники художньої самодіяльності і кілька професійних артистів" (газета "Чевоний кордон" від 24.11.1938 р.), а першим керівником капели був талановитий симфонічний диригент Тбіліської консерваторії Борис Світличний.
З 1945 року філармонію перевели в новий обласний центр Проскурів. У 1954 році Проскурів стає Хмельницьким, а філармонія — Хмелиницькою обласною. Хорову капелу реформують в ансамбль пісні і танцю "Подолянка", і з такою назвою колектив працює до 1989 року.
З цього року колектив за ініціативою Миколи Балеми перейменовується на "Козаки Поділля". В різні часи ансамблем керували: Іван Атаман, Костянтин Ровінський, Петро Окружко, Віктор Цибульник, Іван Осауленко, Володимир Атаман, заслужений артист України Герман Датков; хормейстери — Людмила Коренбліт, Георгій Максименко, Володимир Атаман; балетмейстери —заслужений працівник культури Юрій Кузьменко, Андрій Бондарєв, заслужений артист України Олександр Данічкін, Олександр Таран, кандидат мистецтвознавства Борис Кокуленко, заслужені артисти України Володимир Глушенков і Юрій Авдієвський.
Упродовж 35 років (з 1975 р.) колектив очолює композитор,народний артист України, професор, генерал-хорунжий УК Микола Балема.
З 2018 року колектив очолює Степан Дробіт.
До 2008 року його соратником був диригент-хормейстер ансамблю, народний артист Валерій Ярецький.
Протягом трьох з половиною десятиліть ансамбль перебуває в стані постійного творчого пошуку, в результаті чого виробився особливий мистецький стиль "КОЗАКІВ ПОДІЛЛЯ". Разом із глибоким проникненням в суть української подільської народної пісні і танцю в ансамблі сформувався репертуар творів, де фольклор оригінально поєднується з різними течіями в сучасній музиці (поп-музика, джаз і т. п.).
Гастрольні маршрути ансамблю пролягли через найвіддаленіші куточки колишнього Радянського Союзу. "КОЗАКИ ПОДІЛЛЯ" — незмінний учасник власних і обласних творчих звітів в м. Києві, постійний учасник фестивалів, декад, днів мистецтв, що відбувалися на теренах нашої держави.
Із здобуттям Україною Незалежності розширилася і географія творчих маршрутів колективу. Упродовж цього періоду "КОЗАКИ ПОДІЛЛЯ" побували в Індії, Франції, Бельгії, Швейцарії, Іспанії, Польщі, Німеччині, Португалії, Італії. Особливо важливими були поїздки по Україні. Так, у 2001 році колектив бере участь у святкуванні десятої річниці Незалежності України в Палаці "УКРАЇНА" (м. Київ), у 2001, 2003 р.р. — у святах козацької слави в м. Чигирині, де заключним акордом прозвучала титульна пісня ансамблю"КОЗАЦЬКОМУ РОДУ НЕМА ПЕРЕВОДУ".
2003 рік був знаменний для колективу його творчим звітом у столиці та високою оцінкою його концертної програми за творами Т.Г. Шевченка під назвою "Шевченко-пророк".В 2004 році розпочалася співпраця ансамблю з Укрзалізницею, і як результат — створення цільової програми для працівників залізничного транспорту та гастролі по великих вузлових станціях Південно-Західної залізниці.У тому ж році відбулася поїздка на історичний острів Хортиця.
2005 рік, Донбас. Успішні виступи в Донецькій опері і на головних сценах великих промислових міст області: Дебальцево, Слав’янськ, Маріуполь, Красноармійськ. Колектив ансамблю в цьому році приймає присягу на вірність Україні та Українському козацтву і стає першим в Україні реєстровим козацьким ансамблем.
Рік 2006-й. Під егідою Міністерства культури України (режисер А. Солов’яненко) відбувається фестиваль "КОЗАЦЬКОМУ РОДУ НЕМА ПЕРЕВОДУ". Водночас "КОЗАКИ ПОДІЛЛЯ" започатковують і успішно розвивають обмін концертами між областями України "МИТЦІ УКРАЇНИ —НАРОДУ УКРАЇНИ", що значно пожвавило концертну діяльність в державі.
2007 рік. Латвія, Російська Федерація (Владивосток), Молдова. Гастролі колективу в цих державах і по обласних центрах України.
Багато років мистецькою родзинкою в ансамблі був дует “ВИШИВАНКА”. У складі заслужених артисток України Ольги Балеми та Ірини Фуштей. Неперевершено в їх виконанні українські народні пісні: “МІСЯЦЬ НА НЕБІ”, “ТУМАН ЯРОМ”, “Я В СЕРЕДУ РОДИЛАСЯ”, “КОЛО ТОГО МЛИНА” та багато інших.
Нині "КОЗАКИ ПОДІЛЛЯ" мають у своєму складі 82 творчих одиниці: 38 артистів хору, 24 артисти балету і 20 артистів оркестру. В колективу хороша репетиційна база (приміщення обласної філармонії). Ансамблем керує – Степан Дробіт. Диригент-хормейстер — Катерина Дробіт, головний балетмейстер — Сергій Качуринець, керівник оркестру — лауреат міжнародного конкурсу молодих композиторів "GRADUS AD PARNASSUM" Богдан Балема, концертмейстер Сергій Наумов.
За великі заслуги в розвитку музичного мистецтва "КОЗАКИ ПОДІЛЛЯ" двічі нагороджувалися Почесною грамотою Президії Верховної Ради України (1974, 1988 р.р.).
В 1987 році в Республіканському огляді-конкурсі творчих колективів України ансамбль "КОЗАКИ ПОДІЛЛЯ" разом із капелою "ДУМКА" і хором був названий одним з кращих колективів України.
2003 рік. За програму " Шевченко-пророк" козаків відмітили обласною премією ім.Т.Г. Шевченка.В 2007 році колектив виборює друге місце другого Всесвітнього фестивалю-конкурсу імені П. Вірського і стає переможцем міжнародного фестивалю "ЖЕМЧУЖНИЙ РАЙ", м. Севастополь.
2008 рік. Ансамблю надано статус "академічного".
2011 рік. На третьому Всеукраїнському фестивалі-конкурсі народної хореографії імені Павла Вірського ансамбль здобув почесне перше місце.
За всю історію "КОЗАКИ ПОДІЛЛЯ" виховали два народних атисти України (Микола Балема і Валерій Ярецький) і тринадцять заслужених артистів України (Герман Датков, Іван Галиняк, Микола Миколайчук, Ірина Фіцько, Володимир Штепа, Володимир Глушенков, Юрій Авдієвський, Ірина Фуштей і працюючі сьогодні — Олександр Болгарчук, Ольга Балема, Олександр Дорофєєв, Людмила Голуб, Олена Єфімчук).
В колективі багато талановитих артистів, які своєю працею примножують творчі здобутки "КОЗАКІВ ПОДІЛЛЯ". Це — співаки Володимир Заруцький, Віктор Гаврилюк, Микола Стріхар, Микола Насонов, Дмитро Шемчук, Олена Урбанович, Марина Іваніцька, Руслан Фандуль, Михайло Сокальський, Валерій Корчинський, Костянтин Мікітюк, Євгенія Русіна; танцюристи Олександр Коропов, Сергій Качуринець, Олександр Бородатий, Олег Ковальчук, Ірина Ярецька, Світлана Єрухимович, Альона Напорчук, Катерина Лєскова; музиканти Дмитро Конюк, Віктор Щур, Сергій Наумов, Роман Грицюк, Ольга Левченко, Ірина Місюренко і багато інших молодих талановитих артистів.
Виступи ансамблю завжди користуються незмінним успіхом у глядачів. Свідченням стабільної та ефективної діяльності "КОЗАКІВ ПОДІЛЛЯ" є понад 500 концертів, які вони дали за останні п’ять років.
Колектив ансамблю постійно націлений на нові творчі ідеї, шукає нові форми роботи, популяризації музичної культури, плекає паростки любові до рідного краю, до України.
Лауреат ХІІ Всесвітнього фестивалю молоді і студентів. За драматичне дійство «Пророк» (за творами Т.Г. Шевченка) козаків відзначили обласною премією імені Тараса Григоровича Шевченка.
Нові програми: «Ми твої, Вкраїно, козаки», «Козацькому роду нема переводу», «Де ж ви забарились, козаки?!», «Покрово, матінко моя!», «Йорданська заметіль», дитячі новорічні вистави.
Періодично творчі звіти у Києві. Співпраця з Укрзалізницею. На запрошення українців Далекого Сходу Росії, поїздка у Владивосток. Гастролі містами Донбасу.
Колектив виборює друге (2007 рік), а потім перше (2010 рік) місце Всесвітнього фестивалю-конкурсу імені П. Вірського. Створення і постановка мюзиклу на Поділлі «Сонячна соната» (композитори Микола і Богдан Балеми).
2010-ті роки – новий мистецький проект «Сто українських народних пісень». Започаткування міжнародного фестивалю козацької народної і сучасної пісні «Козацькому роду нема переводу».
Поїздка на міжнародний фестиваль у Польщу.
Святкування 1025-ліття хрещення Руси-України. «Божественна літургія» Миколи Балеми – новий мистецький духовний проект «Козаків Поділля».